close
دانلود آهنگ جدید
10 ترفند عكاسی با موبایل
  عكاسی رشته ای است كه علاقه مندان زیادی در سراسر دنیا دارد. هر كسی سعی می كند با استفاده از دوربینی كه در اختیار دارد شروع به عكاسی كند و لحظه های خاطره انگیزی را ثبت كند. شاید فكر كنید برای ورود به دنیای حرفه ای عكاسی خرید یك دوربین پیشرفته DSLR از ضروریات باشد اما باید بدانید كه این روزها خیلی ها معتقدند كه بهترین دوربین، دوربینی است كه همراه دارید. با استناد به همین اصل خیلی ها شروع كردند با استفاده از دوربین تلفن همراه خود به ثبت سوژه های مختلف و بدین ترتیب عكاسی با تلفن همراه تبدیل به…
مسابقه ها و فستیوال های عکاسی • یازدهمین فستیوال عکس Angkor کامبوج رایگان - لینک
 • اولین دو سالانه عکس گلستانه - رایگان - لینک 
 • یازدهمین گرنت ادیتوریال گتی ایمجز-رایگان - لینک

 • پنجمین فراخوان عکس سازمان صلیب سرخ - رایگان - لینک
 • پانزدهمین مسابقه بهترین فتوژورنالیست زن سال Canon -رایگان - لینک
 • چهارمین جشنواره بین المللی عکس رژان - رایگان - لینک
 • مسابقه عکاسی جهانی سونی 2015 -رایگان -لینک
 • 4 امین فستیوال عکاس زن کنون Canon - رایگان - مهلت 5 خرداد 93 - لینک
 • چهارمین جشنواره بیرجند در قاب ایران- رایگان - مهلت 15 اردیبهشت 93 - لینک
 • هفتمین جایزه عکاسی Levallois - رایگان -مهلت 20 اردیبهشت 93 - لینک
 • سومین جشنواره عکس سفرنگاری ناصر خسرو - رایگان - مهلت 31 اردیبهشت 93 - لینک
10 ترفند عكاسی با موبایل

 

عكاسی رشته ای است كه علاقه مندان زیادی در سراسر دنیا دارد. هر كسی سعی می كند با استفاده از دوربینی كه در اختیار دارد شروع به عكاسی كند و لحظه های خاطره انگیزی را ثبت كند.

شاید فكر كنید برای ورود به دنیای حرفه ای عكاسی خرید یك دوربین پیشرفته DSLR از ضروریات باشد اما باید بدانید كه این روزها خیلی ها معتقدند كه بهترین دوربین، دوربینی است كه همراه دارید. با استناد به همین اصل خیلی ها شروع كردند با استفاده از دوربین تلفن همراه خود به ثبت سوژه های مختلف و بدین ترتیب عكاسی با تلفن همراه تبدیل به یك رشته از عكاسی شده است.

هم اكنون دوربین iPhone 4 پرطرفدارترین دوربین در سایت فیلكر است و جالب است بدانید كه دوربینهای DSLR‌ حرفه ای در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

 

در این نوشته قصد دارم شما را با دنیای عكاسی با تلفن همراه و نكات ظریف آن آشنا كنم.

 

 • تلفن خود را بشناسید

در عكاسی با موبایل سرعت عمل مهم است. به همین دلیل باید به خوبی با گوشی خود آشنا باشید. یك راه سریع برای اجرای دوربین بیابید. اگر از iPhone استفاده می كنید می توانید از دكمه Home‌ جهت راه اندازی دوربین گوشی استفاده كنید. اگر هم از گوشی های آندروئید استفاده می كنید می توانید از برنامه QicCam برای ساخت یك میانبر بر روی Home screen‌ استفاده كنید. علاوه بر سرعت عمل در راه اندازی دوربین تلفن همراه باید با سرعت شاتر و زمانبندی دوربین نیز آشنا باشید.

 

 • به نورپردازی توجه كنید

یكی از نكاتی كه باید به آن توجه كنید نورپردازی است. نور كم می تواند بهترین كار شما را تبدیل به بدترین كار كند. اگر در محیط بسته عكس می اندازید قانون اصلی عكاسی مبنی بر پشت به نور بودن عكاس را رعایت كنید. نور در پشت سوژه آنرا تاریك خواهد كرد. به این نكته هم توجه كنید كه پس از نورپردازی خوب باید سعی كنید دوربین را بی حركت نگاه دارید. یك حركت كوچك می تواند تصویر  را مات كند. برنامه های كمكی زیادی برای رفع این مشكل نوشته شده اند از جمله Pro Camera برای iPhone‌ كه علاوه بر امكانات بسیار، امكانی جهت جلوگیری از لرزش دارد.

كاربران آندروئید می توانند از Camera 360‌ استفاده كنند.

در عكاسی خیابانی به نور توجه كنید ولی لازم نیست همه قوانین را رعایت كنید. گاهی با توجه به سوژه ای كه در نظر دارید، عكاسی روبروی خورشید نیز می تواند تصاویر خارق العاده ای را خلق كند. برای مثال تصویر زیر كه توسط الكساندر كسلار گرفته شده است را ببینید.

 

 

 • از بزرگنمایی دیجیتال پرهیز كنید

حتما تا به حال متوجه این موضوع شده اید كه بزرگنمایی دیجیتال تنها تصویر را بزرگتر می كند و این باعث می شود تصویر پیكسل-پیكسل نشان داده شود. تا آنجا كه ممكن است از این امكان استفاده نكرده، سعی كنید به سوژه نزدیك تر شوید.

 

 • تركیب بندی را مورد توجه قرار دهید

قبل از عكس انداختن درباره تصویری كه می خواهید آنرا ثبت كنید كمی فكر كنید. قانون سه گانه را مورد توجه قرار دهید. عناصر مهم تصویر را در در راستای خطوط قرار دهید تا تصویری قوی تر داشته باشید.تصویر زیر نمونه بارزی از رعایت این قانون است.

 

 

 • در مورد پس زمینه تصویر بیاندیشید

دوربین های تلفن همراه معمولا توانایی جداكردن موضوع از پس زمینه را ندارند. برای رفع این مشكل می توانید از سوژه در مقابل پس زمینه ای ساده عكس بگیرید و یا همه تصویر را به سوژه اختصاص دهید. گاهی هم می توانید این قوانین را نادیده بگیرید. برای مثال در عكاسی خیابانی تصویری شلوغ می تواند صحنه زیبایی را خلق كند.

 

 • نرم افزارهای زیادی را بر روی گوشی همراه خود داشته باشید

گاهی اعمال كردن یك فیلتر بر روی یك عكس می تواند جلوه بسیار زیبایی به آن تصویر بدهد. برای این كار هم تعداد بسیار زیادی نرم افزار برای گوشی های مختلف وجود دارد. از جمله معروفترین این نرم افزارها می توان به Instagram‌ اشاره كرد. در همین رابطه می توان به نرم افزارهای PicPlz, Molome, Hipstamatic‌و MoreLomo‌ نيز اشاره كرد. از نرم افزار Dermandar هم جهت ساخت پانوراما می توان استفاده كرد. یكی از پرطرفدارترین افكتهایی كه می توان با نرم افزارهایی همچون Instagram‌ ایجاد كرد، tilt-shift‌ نام دارد كه به تصویر ظاهری اسباب بازی گونه می دهد. تصویر زیر كه توسط دانكن گرفته شده نمونه خوبی از این افكت است.

 

 • به یك تصویر قناعت نكنید

از سوژه چند تصویر مختلف بگیرید. به یك تصویر قناعت نكنید. بدین ترتیب از كیفیت عكس اطمینان حاصل خواهید كرد.

 

 • نكات جدید را آزمایش كنید.

زوایای مختلفی را امتحان كنید. گاهی یك زاویه جدید می تواند تصویر بسیار جالبی را خلق كند. امتحان كردن نكات جدید هیچ مشكلی را پیش نخواهد آورد. تصویر زیر كه توسط الكساندر كسلار گرفته شده می تواند به شما نشان دهد كه تغییر زاویه دوربین چه تاثیری می تواند داشته باشد. سعی كنید خلاقانه فكر كنید. چیزهای متفاوتی را امتحان كنید. تصویر زیر كه در زیر آب توسط فیلیپ بویوین گرفته شده شاهد خوبی بر این مدعا است.

 

 

 

 • لنز دوربین را تمیز نگاه دارید

تمیز كردن لنز دوربین عكاسی معمولا فراموش نمی شود اما تمیز كردن لنز دوربین تلفن همراه به راحتی فراموش می شود. اثر انگشت می تواند كیفیت تصویر را مخدوش كند. با یك پارچه نرم میكروفیبر لنز دوربین را تمیز كنید. از دستمال كاغذی برای این كار استفاده نكنید زیرا احتمال خراشیده شدن لنز دوربین وجود دارد.

 

 • داشتن لوازم جانبی ضرری ندراد

تهیه كردن لوازم جانبی برای تلفن همراه ضرری ندارد اما الزامی هم نیست. اگر نیاز به پایه ای دارید تا تلفن همراه را ثابت نگاه دارد می توانید از GorillaMobile استفاده كنید. از PhotoJojo‌ هم می توانید انواع لنز را كه قابلیت اتصال به تلفن همراه را دارند تهیه كنید. حتی می توانید با استفاده از این وسیله لنزهای دوربین های SLR را به آی فون متصل كنید.

نمونه كارها:

همیشه گقته اند دیدن بهتر از شنیدن است. در هیمن راستا توجه شما را به چند تصویر كه با استفاده از تلفن دوربین همراه گرفته شده است جلب می كنم.

 

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی